Kiralık Araç Nasıl Kiralanır?
Kiralık Araç Nasıl Kiralanır?

Kiralık Araç Nasıl Kiralanır?

İlk defa araç kiralayacaksınız ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Araç kiralamak için kurallar neler? Kiralık araç nasıl kiralanır sorusunu yazımızda bulabilirsiniz.

Araç kiralamak için ilk önce bilmeniz gereken bazı kurallar ve koşullar olabilir. Kiralama firmasına gitmeden önce bilmeniz gerekenlere göz atarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Özellikle tatil için araç kiralamak istiyorsanız zamanınızı boşa harcamadan ön bilgi almaya ne dersiniz.

Araba Kiralama Şartları

 • Yaş Sınırı

Araç kiralayabilmeniz için yaşınızın 21’in üzerinde olması gerekir. Sigorta araç kiralamanın yaşını 21 olarak belirlemiştir. Buda ekonomik araçlar için.

Üst sınıf ve orta derecede araç kiralamak istiyorsanız o zaman iş değişiyor ve yaşınızın en az 25 olması gerektiğini sigorta koşulları öne sürüyor.

Lüks ve büyük araçlar için belirlenen yaş sınırı ise 28’dir.

 • Ehliyet sınırı

Ekonomik, orta ve üst sınıfta araç kiralayabilmeniz için gereken koşullardan biri de ehliyetinizin en az 2 yıl olması gerekiyor. Aynı zamanda lüks ve büyük sınıfta araç kiralamak için ise 3 yıl ehliyetinizin olması gerekmekte.

 • Ek Sürücü (olacaksa)

Kiralanan araçlar birden fazla kişi tarafından kullanılabiliyor. Bu nedenle sizden başka biri daha kullanacak veya 2 kişi daha kullanacak ise bunu araç kiralama şirketine bildirmeniz gerekir. Çünkü ek sürücü ve sürücülerinde kasko kapsamına girmesi gerekir. Aynı zamanda ek sürücülerinde yukarıda belirttiğimiz yaş ve ehliyet maddelerine uymalıdırlar.

 • Kilometre Sınırı

Aracı kiraladığınızda belirtilen kilometre firmanın bilgisayarında görüntülenmektedir. Belirlenen kilometre aşılması durumunda arabayı kiralayan kişiden ek ücret alınır. Sınırsız olarak kiralandığında ise kilometre sınırı konulmadan araç kullanımdadır.

 • Ödeme Nasıl Yapılır?

Araç kiralama esnasında belirtilen işlemlerin tamam olması halinde aracın ödemesi ya tüm alınır ya da ön ödeme kredi kartı ile banka havalesi, eft, paypal ile ödenebileceği gibi elden ödeme de yapılabilir. ödeme yapılan araçlardan eğer sınırsız kilometrede aldıysanız tekrar bir para talep edilmez. Fakat ödeme işlemi esnasında ve her zaman ehliyetinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın.

 • Depozit / Provizyon

Sigorta kapsamında aracı kiralarken depozit ücreti alınır. bunun alınmasının amacı trafik kusurlarının ücretlerini buradan karşılamak içindir.

 • Kasko / Sigorta

Herhangi bir durumda kasko ve sigortanın geçerli olması için bazı hususlar bulunur. Örneğin; alkol ve uyuşturucu kullanımı sigortayı ve kaskoyu geçersiz kılar. Diğer bir yandan yasal olmayan davranışların uygulanması ‘’hız sınırını aşmak gibi’’ kasko ve sigortayı geçersiz yapan hareketler arasındadır. Bu nedenle araç kiraladığınızda bu durumlara dikkat edilmesi gerekir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum kaza olduğunda 48 saat içerisinde tutanağın tutulması gerekir. aksi durumda kasko ve sigorta geçersiz olacaktır.

 • Aracı Havalimanından Teslim Almak

Aracınızı havalimanından almak istiyorsanız eğer uçuş bilgileri belli değilse en az 24 saat içerisinde uçuş bilgilerinizi şirkete mail atmanız gerekir. uçuş bilgileri elimizde olduğu durumda uçağınız rötar yapsa dahi siz uçaktan inmeye aracımız kapınızda olur.

 • Teslim / İADE

Kiralama esnasında belirlenen yerden aracı alabilirsiniz. Aynı zamanda teslim ederken de belirlenen yer dışına çıkılmamalıdır. Adrese teslim edilen araç kiralamanın yapıldığı semt dışına çıkılmadan yapılması şarttır. Araç herhangi farklı bir ile götürülerek teslim edilip, teslim alınmaz. Eğer aracı erken iade edecekseniz para iade işlemi gerçekleştirilmez. eğer araç geç teslim edilirse o zaman sizden ücret talep edilecektir.

 • Yakıt

Araç teslim alındığında yakıt tespitinin yapılması gerekir. Kiraladığınız aracı teslim ederken teslim aldığını yakıt miktarı kadar araca yakıt alıp teslim etmeniz gerekir. Araçta yakıt fazlalığı varsa herhangi bir para iadesi söz konusu olamaz. Eksik yakıt ile teslim edilen araçta ise yakıt ücreti ve hizmet parası alınır.

 • HGS / OGS Otomatik Geçiş Ücretleri

Araçlarımızın hepsinde otomatik geçiş sistemleri kayıtlı bulunmaktadır. Müşterilerimiz otomatik geçişlerde sıkıntı yaşamadan geçiş yapabilir. HGS ve OGS kullanılması durumunda araç iadesi esnasında sizden hizmet bedeli olarak +10 lira para talep edilir. Eğer kullanmadıysanız herhangi bir cüret alınmaz.

 • Araç Yurtdışına Çıkamaz

Türkiye sınırları içerisinde kiralanan araçlar ile yurtdışına çıkmak mümkün değil. Çünkü sigortalar yurtdışına çıktığında geçersiz kalır. Yine de araç hakkında ayrıntılı bilgiyi yetkili kişiler ile görüşebilirsiniz.

 • İptal İşlemi

Gün içerisinde aracı kiralamaktan vazgeçtiyseniz, herhangi bir ücret sizden talep edilmez. Fakat kiralama işleminden 24 saat kala yapılan işlemde ise + ücret talep edilir. Rakam yetkili kişi tarafından öğrenilebilir.

 • Fiyat Bilgisi

Fiyat o zamanki araç reabet sistemine göre değişkenlik gösterir. Hatta model ve marka değişiminde de araçların fiyatları değişkenlik gösterdiği için en doğru bilgiyi yetkili kişiden öğrenmeniz doğru olacak.