Kiralık Araç Trafik Cezasını Kim Öder?
Kiralık Araç Trafik Cezasını Kim Öder?

Kiralık Araç Trafik Cezasını Kim Öder?

Kiralık araç ile kaza yapanların sık sorguladığı sorulardan biri kiralık araç trafik cezasını kim öder oluyor? Ceza yiyen içinde, araç kiralama firmasında çalışan kişi de bu sorgulamayı merak ediyor. Çünkü araca kesilen cezalarda özellikle araç kiralık ise nasıl bir durum söz konusu olduğu merak ediliyor. Ceza yiyince aracın üzerinde ceza görünür ve bu cezayı kimin ödeyeceği merak konusu olur? İşte tüm soruları giderecek yazımız.

 

Kiralık Araç Trafik Cezasını Kim Öder Sorusunun Yanıtı!

Trafik kusurları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Özellikle de kiralık araç ile işlenen trafik kusurlarının kimin ödeyeceği merak edilir. Araçta ceza varsa bu resmi kaydedilen belge içerisinde ki saatler aralığında ise aracı kiralayan kişi bu cezayı ödemekle yükümlü görülür. hatta kaza yapıldıysa, ufak veya büyük bu aracın tamir olma süresince, araç çalışamadığı için o sürecin kirası kaza yapan, aracı kiralayan kişiden temin edilir.

Yani eğer kiralık araç ile kaza yapar, ceza yerseniz, cezayı ödemekle yükümlüsünüz. Fakat araç kiralama firması tarafından kaza yapılınca alınan para, kaza masrafı değil, aracın kiralama ücretidir. Çünkü araç kirada iken kaza yaptığında kiralayan kişi kazayı ödemez. Bunun yerine kira ücretini firmaya karşılamak zorundadır.

Bu nedenle araç kullanım esnasında ister kendinizin olsun ister kiralık aracı dikkatli kullanmaya özen gösterin. Aşırı hız can alır.